
Pacific Gold Beef Jerky 1 lb ~ $11.99 - $3.50 Costco Coupon = $8.49
Cheddar Monterey Jack Shredded Cheese 5 lbs ~ $9.99 ~ $1.99 a lb
Tostitos Chips 26 oz $4.49
Digiorno Frozen Pizza 3 Pack ~ $11.59 - $3.25 Costco Coupon = $8.34 or $2.78 a pizza
Diet Dr Pepper 32 ct ~ $9.49 - $2.50 Costco Coupon = $6.99 or $.22 a can
Skim Milk 2 ~ 1 gallons ~ $3.12 or $1.56 a gallon
Spinach 1.5 lb $3.79
Strawberries 4 lbs $6.49 or $1.62 a lb
Charmin Toilet Paper 30 Jumbo Rolls @ 250 sheets $19.59- $2.50 Costco Coupon = $17.09
**Cheaper per sheet since there are more sheets than a the big 200 rolls**
Gummy Vites Children Vitamins 220 ct $9.75 - $2 Costco Coupon = $7.75
Lil Critters Omega-3 Gummy Fish Children Vitamins 180 ct $9.99 - $2 Costco Coupon = $7.99
Thanks to Lucinda here are some more items that she found that are the best price @ Costco as of 3/18/09
Whole Milk 2 for $3.83
Frigo mozarella cheese 2 lbs for 3.49
Shredded cheddar cheese 5 lbs for 9.89
Butter 3 lbs ~5.65 for 3lbs
Honey is 6lbs for 10.99
Skippy peanut butter 7.99 for 6lbs
I used to think that I was saving so much money by shopping at Costco. I now realize that by taking the time to use the Grocerysmarts website each week and matching up coupons that I can save so much money!
What have you found that is a better price at Costco or have you found better deals on these at other stores?
0.999 | 8 oz |
2 comments:
I buy a lot of milk 8 gallons a week. The last time I went(3/18/09) they had fat free $3.15 for 2 and $3.83 for whole milk (2). It even dipped down to 2.99 in Feb for Non fat milk! The other item I buy a lot of is Cheese. I got Frigo mozarella cheese 3.49 for 2lbs and shredded cheddar cheese was 9.89 for 5lbs. Butter 5.65 for 3lbs. Honey is 6lbs for 10.99. Skippy peanut butter 7.99 for 6lbs. Eggs 5 dozen for 5.69. These are staples for my family. These items fluctuate in price but are have been lower than in grocery stores.
A word to the wise, I love my Costco membership, but recently I have been noticing that the coupons going out are for things that are going up in price. So, make sure you are always checking your receipts to make sure you are still getting your best deal. We were getting organic milk there because it was the cheapest, but the last time we went, it went up a dollar, and since last Nov., our dog food has gone up $2.00. Paper towels, toilet paper, diapers, and meats are some of the other things that have gone up. Just be aware... :)
Post a Comment